Parapsychologie

 

Parapsychologie představuje oblast výzkumů, která

se zabývá formou vnímání probíhajícího bez účasti

smyslových orgánů a rovněž způsobem vlivu živé bytosti

na fyzikální jevy mimo organismus bez využití

svalů (přáním, myšlenkou a jinými jevy)

 

Zabývá se tedy paranormálními jevy.

  .

 

Parapsychologie

 

Parapsychologie (dříve metapsychologie či psychotronika) je obor zabývající se jevy, které se vymykají základním pěti smyslům, tzv. paranormálními jevy. Obor se zabývá především otázkami mimosmyslového vnímání a telekineze, jeho badatelé se však věnují dalšímu spektru přináležících disciplín jako je transcendentologie, léčitelství apod.

 

Termín parapsychologie

Samotný název vědního oboru parapsychologie pochází od německého filozofa Maxe Dessoira, jež jej uvedl v roce 1889. Oficiálně byl vědeckou komunitou přijat po mezinárodním kongresu, jenž se konal v červenci 1953 v Utrechtu. Došlo tak ke sjednocení názvu oboru, který byl do té doby nazýván různými názvy (psychické bádání, metapsychika, psychotronika…), což bylo velmi matoucí. Vyústěním tohoto kongresu byl mimo jiné i vznik první evropské katedry parapsychologie na univerzitě v Utrechtu.

 

K významným parapsychologům patřil mimo jiné Břetislav Kafka (1891 - 1967).

 

Existovaly pokusy parapsychologické jevy dokázat i experimentální metodou, například C. M. Pleas a N. Dean Dey, nevýzkumní pracovníci na univerzitě v Delaware, při studiu mimosmyslové interakce člověka a mikrobů (Tetraselimis suecica) v letech 1986 - 1989. Striktně vědecky vzato nelze se signifikancí p<0,05 tuto interakci potvrdit v opakovatelných experimentech. Přesto v závěru konstatují, že mimosmyslová interakce může být souvztažným jevem, který je závislý na vjemech. V širších souvislostech by to mohlo znamenat, že to co si uvědomujeme jsou vědomé a podvědomé manifestace určitých informací. Technicky vzato to znamená, že lidé jsou součástí životního prostředí a tvoří s ním jeden interaktivní informační systém.